17. listopad

Včera jsme si připomněli devětadvacáté výročí Sametové revoluce a 79 let od uzavření českých vysokých škol na počátku druhé světové války. Jedno datum znamenalo vstup do období hrůzy nacistické okupace, Sametová revoluce pak po téměř nepřetržitém padesátiletém období nesvobody bránu k demokratickému systému. Pro Českou pirátskou stranu je tento den významným svátkem připomínajícím základní pilíře fungující společnosti: demokracii a svobodu pro každého.

Desetitisíce lidí se včera na mnoha místech České republiky shromáždily, aby si připomněly tyto události a zároveň vyjádřily nespokojenost s aktuální politickou situací a vystupováním čelních představitelů našeho státu.

Žijeme v době cynismu a ironie a je snadné ztrácet víru v to, že nás listopadové události 1989 přivedly do lepší společnosti. Právě proto mají symbolická setkání, při nichž cítíme sounáležitost a jednotu a připomínáme si důležité hodnoty, smysl. Je však nutné nezapomínat, že u slov a proslovů můžeme začínat, ale nikoliv končit. Svoboda a demokracie jsou pojmy, které bez vytrvalé a systematické práce zůstanou prázdnými floskulemi; pojmy, jejichž obsah nepřestáváme budovat s koncem oslav výročí, ale pro něž každý neustále děláme to nejlepší, nač máme síly.

I proto držíme kurz.